2018 Navy Day Regatta

Sunday, October 13, 2018

Schuylkill River, Philadelphia, PA

Directions

Prep Crew competed at the Navy Day Regatta in Philadelphia, Pennsylvania.  The team fielded four JV Eights, a Varsity Four and two Varsity Eights.  As the Navy Day Regatta does not include a Freshman category, the team’s three freshmen eights raced in the JV Eight event.

In the JV Eights, the team’s JV “A” boat comprised of varsity team members finished in 7th place while the First Freshman Eight had an outstanding race finishing in 10th place among the JV entries. The other two Freshman Eights finished in 16th & 17th in the 19 boat JV Eight field.

In the Varsity Four, Prep’s crew placed in 34th place in the 44-boat field. 


In the main Varsity event of the day, the Varsity Eight, the team’s First Varsity Eight finished in 5th place while the 2nd Varsity Eight finished in 22nd place in the 29-boat event won by St. Joe’s Prep. 

St. Peter’s Prep Results
Junior Varsity Eights


1              St. Joseph's Prep A                                           13:14.56              
2              St. Joseph's Prep B                                           14:01.43              
3              Lower Merion                                                     14:23.55        

4              Christian Brothers A                                           14:24.82              
5              South Jersey Rowing                                         14:29.20              
6              Manhasset High School A                                  15:00.42              
7              St. Peters Prep A                                              15:06.92              
8              RFH Rowing                                                       15:09.56              
9              Absegami                                                           15:32.58              
10           St. Peters Prep B                                               15:34.75              
11           Shenendehowa                                                   15:36.95              
12           Christian Brothers B                                            15:37.41              
13           Concord HS                                                         15:43.53              
14           St. Augustine                                                       15:56.17              
15           Great River                                                          16:12.27              
16           St. Peters Prep C                                               16:34.86              
17           St. Peters Prep D                                               17:28.68              
18           Manhasset High School B                                   17:31.55              
19           St. Anthony's B                                                    17:32.50              
20           St. Anthony's A                                                    18:20.10


Varsity Fours

1              Christian Brothers A                                          13:51.68              
2              St. Joseph's Prep A                                           13:52.63              
3              South Jersey Rowing A                                     14:07.15              
4              Christian Brothers C                                          14:13.99              
5              St. Joseph's Prep B                                           14:23.52              
6              Eustace A                                                          14:29.27              
7              Fairmount A                                                       14:37.69              
8              South Jersey Rowing B                                     14:39.52              
9              St. Joseph's Prep C                                           14:40.24              
10           Holy Ghost Prep A                                              14:43.56              
11           Shipley                                                                14:54.46              
12           Christian Brothers D                                           14:54.64              
13           Christian Brothers B                                           14:55.60              
14           Father Judge                                                      14:57.11              
15           La Salle A                                                           15:07.14              
16           Unionville A                                                         15:08.11              
17           RFH Rowing B                                                    15:08.61              
18           The Haverford School A                                     15:09.06              
19           RFH Rowing A                                                    15:14.24              
20           Archbishop Carroll                                              15:14.98              
21           Holy Ghost Prep A                                              15:15.54              
22           Great Valley Crew A                                           15:15.73              
23           Manhasset High School A                                  15:18.29              
24           Concord HS                                                       15:19.32              
25           OJR Wildcat Crew B                                          15:30.38              
26           The Haverford School B                                    15:30.91              
27           Shenendehowa B                                              15:37.96              
28           Moorestown HS                                                 15:39.61              
29           Absegami                                                           15:40.54              
30           Fairmount A                                                        15:42.65              
31           Shenendehowa A                                               15:45.30              
32           Unionville A                                                        15:51.49              
33           Lower Merion                                                     15:53.63              
34           St. Peters Prep                                                  15:59.37              
35           Eustace B                                                           16:02.38              
36           Great River                                                         16:03.75              
37           Manhasset High School A                                  16:09.13              
38           St. Joseph's Prep A                                            16:23.93              
39           Holy Ghost Prep A                                              16:40.01              
40           La Salle A                                                           16:50.69              
41           Haddonfield Crew                                               17:02.29              
42           OJR Wildcat Crew A               Failure to yield    17:10.65 30” penalty
43           Great Valley Crew C                                           18:13.09              
44           Harriton                                                               19:33.68              
45           Manhasset High School A                                  Scratch       

Varsity Eights

1              St. Joseph's Prep A                                           12:37.33              
2              La Salle A                                                          12:37.37              
3              St. Joseph's Prep B                                           12:52.19              
4              Absegami                                                           13:15.11              
5              St. Peters Prep A                                              13:22.70              
6              Manhasset High School                                     13:32.97              
7              Moorestown HS                                                 13:33.85              
8              Eustace                                                              13:36.03              
9              Lower Merion                                                     13:37.05              
10           La Salle A                                                            13:40.88              
11           St. Augustine A                                                    13:46.10              
12           Radnor A                                                             14:05.61              
13           Holy Ghost Prep A                                              14:09.97              
14           Unionville B                                                         14:11.68              
15           St. Anthony's A                                                    14:21.33              
16           Philadelphia City Rowing A                                 14:22.79              
17           Shenendehowa                                                   14:36.10              
18           Great River                                                         14:38.60              
19           St. Augustine B                                                   14:39.19              
20           Haddonfield Crew                                               14:42.46              
21           Unionville A                                                        14:43.29              
22           St. Peters Prep B                                              14:43.99              
23           Father Judge                                                      14:48.49              
24           Ocean City HS                                                    14:50.89              
25           Philadelphia City Rowing B                                 14:56.54              
26           Archbishop Carroll                                               15:04.84              
27           Holy Ghost Prep B                                               15:14.50              
28           Radnor B                                                              15:33.46              
29           St. Anthony's A                                                     16:38.52


Complete Navy Day Regatta Results